Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podsumowuje 3 lata funkcjonowania
Dodane przez Apis dnia 08.12.2018 08:37
W środę 5 grudnia 2018 roku odbyło się spotkanie prasowe z udziałem Ministra Marka Gróbarczyka, podsumowujące trzy lata funkcjonowania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jednym z największych sukcesów jest rozwój naszych portów. 87 mln przeładunków jest rekordem, który daje ogromną szansę na dalszy rozwój. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wierzył, że polskie porty mogą osiągać takie sukcesy. Mamy nadzieję, że w tym roku przekroczymy symboliczną liczbę 100 mln.
Jedną z od dawna podawanych za priorytet jest kwestia związana z rozwojem żeglugi śródlądowej. Obecnie trwają konsultacje harmonogramu prac Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej.
Treść rozszerzona
W środę 5 grudnia 2018 roku odbyło się spotkanie prasowe z udziałem Ministra Marka Gróbarczyka, podsumowujące trzy lata funkcjonowania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

- Jednym z największych sukcesów jest rozwój naszych portów. 87 mln przeładunków jest rekordem, który daje ogromną szansę na dalszy rozwój. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wierzył, że polskie porty mogą osiągać takie sukcesy. Mamy nadzieję, że w tym roku przekroczymy symboliczną liczbę 100 mln. Z działalności przeładunkowej portów do budżetu państwa trafia 25 mld zł. – mówił Minister Gróbarczyk w czasie konferencji. Obecnie polskie porty notują rekordowe wyniki przeładunków. Porty w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie i Świnoujściu w 2018 roku będą mogły pochwalić się takimi wynikami, jakich jeszcze nigdy nie osiągnęły.

Minister mówił również o planach resortu na przyszłość. Jedną z od dawna podawanych za priorytet jest kwestia związana z rozwojem żeglugi śródlądowej. Obecnie trwają konsultacje harmonogramu prac Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Ostateczna wersja dokumentu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko ma być gotowa w pierwszym kwartale 2021 roku.

Kolejnym celem ma być budowa przekopu Mierzei Wiślanej. Przed październikową turą wyborów samorządowych symbolicznie wbity został ostatni kołek tyczący inwestycję. W wydarzeniu brał udział m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Według ostatnich informacji podanych przez Marka Gróbarczyka przetarg na realizację przedsięwzięcia może zostać ogłoszony jeszcze w 2018 roku.

MGMiŻŚ, rynekinfrastruktury.pl