Statki elektryczne z polskich stoczni
Dodane przez Apis dnia 06.12.2018 07:05
Napęd elektryczny coraz częściej pojawia się na wodzie. Po wodach śródlądowych i morzach pływa już wiele jednostek, które nie ciągną za sobą smugi dymu. W produkcji elektrycznych jednostek pływających udział mają polskie stocznie. Zbudowany przez Stocznię Januszkowice elektryczny katamaran będzie pływał regionie morawsko-śląskim w Czechach. Firma z Januszkowic wygrała przetarg ogłoszony przez armatora obsługującego żeglugę na zbiorniku Śląska Harta (Slezská Harta). Zamawiający zdecydował, że statek nie może emitować spalin i innych zanieczyszczeń.
Treść rozszerzona
Napęd elektryczny coraz częściej pojawia się na wodzie. Po wodach śródlądowych i morzach pływa już wiele jednostek, które nie ciągną za sobą smugi dymu. W produkcji elektrycznych jednostek pływających udział mają polskie stocznie.

Polskie firmy budują takie jednostki głównie dla zagranicy. Kilka dni temu Damen Shipyards Koźle, stocznia z Kędzierzyna-Koźla podpisała umowę na dostawę pięciu elektrycznych tramwajów wodnych dla firmy Arriva. Jednostki będą pływać po miejskich wodach w Kopenhadze. To pierwszy projekt elektrycznych promów budowanych w Polsce. Jednostki, które powstaną w Kędzierzynie-Koźlu zmieszczą do 80 pasażerów. Będą miały 23 metry długości i 6 metrów szerokości.

Dużo bardziej zaawansowany jest projekt realizowany przez Stocznię Januszkowice w woj. opolskim.
Stocznia od 20 lat buduje różne obiekty pływające, ale elektryczny statek budowała po raz pierwszy. Będzie on pływał regionie morawsko-śląskim w Czechach. Firma z Januszkowic wygrała przetarg ogłoszony przez armatora obsługującego żeglugę na zbiorniku Śląska Harta (Slezská Harta). Zamawiający zdecydował, że statek nie może emitować spalin i innych zanieczyszczeń.

Statek “Harta” jest stalowym katamaranem, ma dwa pokłady (główny z mini barem i toaletą + pokład słoneczny). Jego długość to 18, a szerokość 5 metrów. Zabiera 45 osób (jednostka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych). Napęd stanowią dwa silniki elektryczne o mocy max. 75 kW, a źródłem zasilania są dwa banki baterii Li-Ion po 36 kWh każdy. Wyposażenie stanowią też panele fotowoltaiczne o maksymalnej wydajności ponad 8kW.

Statek zaprojektowała i wybudowała Stocznia Januszkowice. Jednostka ma silniki produkcji polskiej wykonane przez Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych Komel, dostawcą fotowoltaiki i baterii jest firma Soltech Service, instalacje elektryczne wykonała firma Arktika-Elektro.

Od początku listopada statek odbywa próby na wodzie. Budowa trwała około roku. Jego konstruktorzy zwracają uwagę, że wszystkie rozwiązania technologiczne wprowadzone na jednostce pochodzą od polskich producentów.

portalkomunalny.pl