Tytuł: ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA :: Jaka ma być Wisła?

Dodane przez ango dnia 21.12.2014
#13

Witam !

Ostatnio o Wiśle - dyskutowano w Sejmie 11 grudnia br. na konferencji poświęconej autostradzie wodnej na tej rzece oraz inna informacja o podpisaniu ostatniego tzw. Kontraktu Terytorialnego (KT), które dotyczyło woj. pomorskiego.
Przez województwo to przepływają dwie duże rzeki : Wisła (jej końcowy odcinek, w tym na terenie wspomnianego pomorskiego 95,5 km) oraz Brda (na terenie pomorskiego 127 km, czyli ponad połowa długości tej rzeki).
Jedni w Sejmie dyskutują o możliwościach gospodarczego odtworzenia roli Wisły, w tym głównie żeglugi handlowej - inni natomiast w tezach KT skupiają się głównie na infrastrukturze transportowej : kolej i transport drogowy.
Temat obu rzek w KT nie jest nawet wymieniany jako ważny i istotny składnik planowanych i podejmowanych działań w najbliższych latach : temat wykorzystania żeglugi handlowej na obu rzekach, stanu technicznego infrastruktury (jazy, śluzy itp.), taboru pływającego itd.
Do złudzenia przypomina to sytuację Odry - rozmycie sił i brak spójności w działaniu na każdym szczeblu, prawdopodobnie w myśl złotej zasady : każdy sobie rzepkę skrobie a tej konkurencji jako nacja jesteśmy zapewne mistrzami świata ...

http://www.portalmorski.pl/zegluga/ze...ansa-wisly
http://www.rynekinfrastruktury.pl/wia...46897.html
http://www.rynekinfrastruktury.pl/wia...46882.html