Podpisano list intencyjny ws. budowy nowych stopni wodnychDrukuj

Podpisano list intencyjny ws. budowy nowych stopni wodnych Podpisano list intencyjny ws. współpracy przy budowie nowych stopni wodnych - podało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jak zaznaczył szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk, modernizacja Wisły i Odry jest na zaawansowanym etapie.

Jak podano w poniedziałkowym komunikacie, "minister Marek Gróbarczyk, mając na uwadze dbałość o efektywne wykorzystanie urządzeń piętrzących i ich potencjału hydroenergetycznego, zainicjował podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy przy realizacji inwestycji budowy nowych stopni wodnych".

PKP PLK ogłasza przetarg na poprawę dostępu do portów w Szczecinie i ŚwinoujściuDrukuj

PKP PLK ogłasza przetarg na poprawę dostępu do portów w Szczecinie i ŚwinoujściuSpółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła przetarg na opracowanie projektów wykonawczych i wykonanie robót budowlanych na Stacji Szczecin Port Centralny. Inwestycja jest prowadzona w ramach projektu: „Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujście”. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w przetargu, będzie zobowiązany do opracowania projektów wykonawczych, a także uzyskania wszystkich wymaganych uzgodnień, oraz przeprowadzenia wszystkich robót budowlanych.

Według planu przedsięwzięcie ma zostać dofinansowane przez Unię Europejską z instrumentu „Łącząc Europę”. Według planu zadanie ma zostać zrealizowane w ciągu 37 miesięcy.

Trwają konsultacje harmonogramu prac Program Rozwoju Odrzańskiej Drogi WodnejDrukuj

Trwają konsultacje harmonogramu prac Program Rozwoju Odrzańskiej Drogi WodnejJak podaje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ ) – od 8 listopada do 9 grudnia prowadzone są konsultacje publiczne harmonogramu prac nad Programem Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Harmonogram przewiduje, że do końca 2018 roku ukończone zostanie opracowanie harmonogramu prac oraz opracowanie analizy transportowej. Następnie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku mają zostać przeprowadzone uzgodnienia z Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska i Głównym Inspektorem Sanitarnym w zakresie szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko dla Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Zmiana wystroju i działania serwisuDrukuj

Zmiana  wystroju i działania serwisuPrędzej czy później musiało nastąpić przeobrażenie naszego serwisu aby dostosować go do wymogów współczesności. Znakomita większość internautów używa mobilnych urządzeń do korzystania z internetu. Tablet, smartfon są tak powszechne, że wymusiły na twórcach serwisów internetowych konieczność dostosowania sposobu wyświetlania do ekranów tych urządzeń. W języku fachowym nazywa się ten sposób responsywnym czyli elastycznym. Portal, blog, witryna samoczynnie dostosowują sposób wyświetlania zawartości do ekranu urządzenia.

Jeden chętny do modernizacji śluzy na Odrze w RatowicachDrukuj

Jeden chętny do modernizacji śluzy na Odrze w RatowicachRegionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu otworzył oferty w przetargu na remont i przebudowę śluzy na stopniu wodnym Ratowice na rzece Odrze. Do realizacji zadania zgłosił się jeden wykonawca, który złożył ofertę nieznacznie przekraczającą kosztorys inwestora.
Do inwestora trafiła oferta od konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych „EKO-WOD” i Naviga-Stal o wartości 41,571 mln zł, przewidująca objęcie zrealizowanych prac 48-miesięcznym okresem gwarancji.

W Niemczech ekologiczny transport uwolniony z opłatDrukuj

W Niemczech ekologiczny transport uwolniony z opłatPobór opłat za korzystanie z dróg wodnych w Niemczech jest już historią: Komisja Budżetowa niemieckiego Bundestagu postanowiła wczoraj całkowicie znieść te opłaty. Dotyczy to wszystkich rzek i kanałów na terytorium federalnym, za wyjątkiem Kanału Kilońskiego i Mozeli. Żegluga śródlądowa i jej klienci uzyskują w ten sposób oszczędności rzędu 45 milionów euro rocznie, ogłosił Bundesverband der Deutschen Binnenschifffahrt (Federacja Niemieckiej Żeglugi Śródlądowej).. Dzięki swobodnemu korzystaniu z dróg wodnych zwiększa się atrakcyjność żeglugi dla gospodarki i przemysłu. W ten sposób położono kamień węgielny pod przekładanie ruchu towarowego na przyjazną środowisku żeglugę śródlądową.

Powstało "Porozumienie Bezpieczne Rzeki"Drukuj

Powstało "Porozumienie Bezpieczne Rzeki"26 października 2018 w Warszawie zostało powołane do życia Porozumienie Bezpieczne Rzeki. Porozumienie podpisały organizacje społeczne i ludzie, dla których ważny jest zrównoważony rozwój rzek, retencja wody, rozwój dróg wodnych w Polsce, czystość rzek, ich brzegów i wody. Są środowiska które od dłuższego czasu bezustannie atakują wszelkie działania związane z drogami wodnymi. Przedstawiają je jednostronnie a nawet niezgodnie ze stanem faktycznym i wiedzą naukową. Potrzebna jest współpraca ludzi, którzy przeciwstawią się tym atakom, by przekazać społeczeństwu prawdziwe informacje na temat działań związanych z rzekami i wesprzeć prace na ich rzecz.

Podpisano umowę na budowę śluzy Guzianka IIDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 28.10.2018 10:02:06
  • 363 czytań
  •  0 komentarzy
Podpisano umowę na budowę śluzy Guzianka IIZa blisko 26,5 mln zł do 2020 roku ma zostać wybudowana śluza Guzianka II, łącząca mazurskie jeziora Bełdany i Nidzkie - poinformowało RZGW w Warszawie. Obecna śluza Guzianka ma ponad 100 lat i jest w złym stanie technicznym.

Budowa śluzy Guzianka II i inne inwestycje objęte tym projektem będzie realizowana w ramach współpracy i partnerstwa kilku instytucji Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, gminy Mikołajki, Ryn, Ruciane-Nida, Pisz, Mikołajki i miasta Giżycko, a jego liderem jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie.

19 mln zł na Kanał ŚlesińskiDrukuj

19 mln zł na Kanał ŚlesińskiBlisko 19 mln zł zostanie przekazanych na renowację Kanału Ślesińskiego (Wielkopolskie) - poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Inwestycja ma przywrócić drożność kanału i ożywić turystykę wodną w regionie.

Kanał Ślesiński jest zlokalizowany w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim. W jego skład wchodzą śluzy: Morzysław, Pątnów, Gawrony i Koszewo oraz Jaz Gawrony. W przyszłym roku zostanie wykonana przebudowę grobli między śluzami Gawrony i Koszewo. Kanał Ślesiński jest ważnym pod względem gospodarczym szlakiem żeglownym II klasy, natomiast grobla zapewnia ochronę przyległych gruntów przed zalaniem wodami kanału. Inwestorem są Wody Polskie.

W przyszłym roku ruszą przetargi związane z zaporą w SiarzewieDrukuj

W przyszłym roku ruszą przetargi związane z zaporą w SiarzewieW przyszłym roku ruszą przetargi związane z budową drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie (Kujawsko-Pomorskie) - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w miejscu przyszłej inwestycji. Podkreślił, że zapora będzie miała cały szereg pozytywnych aspektów dla mieszkańców, gospodarki i środowiska. Stopień ma powstać na 706-707 kilometrze Wisły w Siarzewie k. Nieszawy. W ramach inwestycji ma powstać m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownia wodna o mocy ok. 80 MW, śluza żeglowna z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, czy urządzenia do spływu ryb w dół rzeki.

Ruszyły wstępne prace w miejscu planowanego przekopu przez MierzejęDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 09.10.2018 08:24:35
  • 484 czytań
  •  1 komentarz
Ruszyły wstępne prace w miejscu planowanego przekopu przez Mierzeję Na Mierzei Wiślanej rozpoczęły się wstępne pomiary w miejscu planowanej budowy kanału żeglugowego w Nowym Świecie. To element prac przygotowawczych związanych z inwestycją, dzięki której skróci się droga wodna z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską.

Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, w tym tygodniu wykonywane są prace wstępne dotyczące poglądowego wyznaczenia krawędzi przekopu w terenie, w miejscu planowanej lokalizacji. To element prac przygotowawczych, związanych z przedsięwzięciem "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" - wyjaśniła.
  PRchecker.info Free counters!