W Gdańsku rozpoczęto projektowanie lodołamaczy dla RZGW w SzczecinieDrukuj

W Gdańsku rozpoczęto projektowanie lodołamaczy dla RZGW w SzczecinieStocznia Remontowa Shipbuilding SA rozpoczęła prace projektowe dwóch lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie i przedstawiła wizualizacje projektu ze wstępnego etapu.

Lodołamacze liniowe przeznaczone są przede wszystkim do kruszenia i rozdrabniania lodu oraz likwidacji zatorów lodowych jak również odprowadzania pokruszonego lodu w celu zapobiegania wystąpienia powodzi zatorowej.

Nowy adres internetowy naszego serwisuDrukuj

Nowy adres internetowy naszego serwisuWraz ze zmianą wystroju i dostosowania do urządzeń mobilnych nasz serwis otrzymuje też nowy adres internetowy. Od dziś nasza tzw. domena główna to www.zegluga-rzeczna.pl. Wielu użytkowników internetu ze względu na poprzedni adres www.zegluga.wroclaw.pl postrzegało nasz serwis jako zajmujący się wyłącznie żeglugą na Odrze lub nawet tylko we Wrocławiu - co było rzecz jasna nieprawdą. Działo sie tak dlatego, że domena (adres w internecie) jest jednocześnie nośnikiem pewnej informacji czym zajmuje się umieszczony pod tym adresem serwis. Zdecydowałem więc, że pora, aby ten nieco krzywdzący nas pogląd zmienić.

Kalendarze wodniackie 2019Drukuj

Kalendarze wodniackie 201912 grudnia 2018 oddamy do Państwa rąk kolejne kalendarze wodniackie na rok 2019. Jak w latach ubiegłych, autorami są Janusz Fąfara i Waldemar Danielewicz. To już dwunasta edycja naszych kalendarzy, pierwszy powstał w roku 2006.

„Z biegiem Odry” Janusza Fąfary to zaprezentowany na dwunastu stronach każdego miesiąca oraz stronie tytułowej, portret Odry, od jej źródeł do Szczecina. Waldemar Danielewicz kalendarz „Polskie Flotylle Rzeczne 1919 - 1939” poświecił rzecznym statkom uzbrojonym, które w latach 1918-1939 pełniły służbę na wodach śródlądowych.

Największy czeski armator śródlądowy przejęty przez niemieckiego giganta RhenusDrukuj

Największy czeski armator śródlądowy przejęty przez niemieckiego giganta RhenusSpółka żeglugowa ČSPL od połowy listopada nie jest już w czeskich rękach. Spółka Argo Bohemia sprzedała ją niemieckiej grupie logistyczno-transportowej Rhenus. Wynika to z danych w rejestrze handlowym, w którym Rhenus PartnerShip Beteiligungs jest zarejestrowany jako nowy i wyłączny właściciel ČSPL. O sprzedaży mówiono w branży od dawna.

Spółka ČSPL została założona w 2002 roku na ruinach poprzedniczki - Československé Plavby Labské, która zbankrutowała. Syndyk masy upadłościowej sprzedał funkcjonalne części spółki, z których jedna stała się nową ČSPL.

Lodołamacze na Zalewie Włocławskim w pogotowiuDrukuj

Lodołamacze na Zalewie Włocławskim w pogotowiuOd 1 grudnia w porcie przy zaporze na Wiśle we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) stacjonować będzie 6 lodołamaczy - informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Pozostające w rezerwie jednostki to element zabezpieczenia przeciwpowodziowego Zbiornika Wodnego Włocławek w przypadku powstania na rzece pokrywy lodowej. Lodołamacze: Jaguar, Gepard, Niedźwiedź, Lew, Bawół i Mors przeszły przeglądy techniczne i są przygotowane do sezonu zimowego – poinformowała PAP Urszula Tomoń, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie, działającego w ramach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Elektryczne promy miejskie z Kędzierzyna-Koźla dla KopenhagiDrukuj

Elektryczne promy miejskie z Kędzierzyna-Koźla dla KopenhagiKędzierzyńsko-kozielska stocznia Damen Shipyards Koźle podpisała właśnie kontrakt na budowę i dostawę pięciu autobusów wodnych dla firmy Arriva. Jednostki te będą operować w Kopenhadze. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, iż jednostki te będą miały napęd w pełni elektryczny.

Pięć statków będzie budowanych w przyszłym roku (2019) w Kędzierzynie-Koźlu. Damen Ferry 2306 E3 będzie miał 23 metry długości i 6 metrów szerokości. Zabierze na pokład do 80 pasażerów.

Jeszcze w tym roku wniosek o pozwolenie dla przekopu przez MierzejęDrukuj

Jeszcze w tym roku wniosek o pozwolenie dla przekopu przez MierzejęUrząd Morski w Gdyni jeszcze w tym roku ma złożyć wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji dla planowanego przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Plan inwestora zakłada, że także w 2018 roku ruszy procedura przetargowa związana z wyborem wykonawcy robót.
Takie informacje przekazał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w odpowiedzi na interpelację posłanki Katarzyny Osos.

Oficjalna decyzja o połączeniu drogą wodną Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską zapadła w maju 2016 roku.

Water Expo Poland 2019Drukuj

Water Expo Poland 2019Nasz serwis internetowy po raz kolejny objął patronatem medialnym Międzynarodowe Targi i Konferencję Water Expo Poland 2019. Water Expo Poland 2019 to nowa odsłona organizowanych od 2012 roku targów WaterWays Expo poświęconych żegludze śródlądowej i gospodarce wodnej, wzbogacona o cały szereg aktualnych zagadnień związanych z gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi aspektami wykorzystania wody. Water Expo to jedyna w Polsce impreza wystawienniczo-konferencyjna w kompleksowy sposób dotykająca wszystkich aspektów inwestycji związanych z wodami śródlądowymi.

Rozpoczęła się przebudowa nadbrzeża w MikołajkachDrukuj

Rozpoczęła się przebudowa nadbrzeża w Mikołajkach Rozpoczęła się gruntowna przebudowa nadbrzeża nad Jeziorem Mikołajskim w Mikołajkach - poinformował PAP burmistrz tego miasta Piotr Jakubowski. W wyniku prac ma powstać nowoczesna promenada ze straganami i miejscami do odpoczynku oraz nowe miejsca do cumowania łodzi.

Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski w rozmowie z PAP przyznał, że przebudowa nadbrzeża to "inwestycja, która na dobre i na lata zmieni obraz Mikołajek".

Mazurskie kanały, od Giżycka po Mikołajki, będą przebudowaneDrukuj

Mazurskie kanały, od Giżycka po Mikołajki, będą przebudowaneMazurskie kanały: Szymoński, Giżycki, Mioduński, Grunwaldzki, Tałcki leżące na szlaku od Giżycka do Mikołajek zostaną zmodernizowane. "Nie planujemy zamykania kanałów, choć utrudnień w ich pokonywaniu nie da się uniknąć" - poinformował burmistrz Mikołajek.

We wtorek samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował o przyznaniu 62 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-20 na projekt dotyczący przebudowy i umocnienia pięciu mazurskich kanałów. Chodzi o kanały leżące na szlaku od Giżycka do Mikołajek: Szymoński, Giżycki, Mioduński, Grunwaldzki i Tałcki.

Planowane zamknięcie śluzy Brzeg DolnyDrukuj

Planowane zamknięcie śluzy Brzeg DolnyPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zawiadamia, że w związku z końcowym etapem przeprowadzania prac remontowych śluza w Brzegu Dolnym (km 281,6 rzeki Odry) będzie zamknięta dla żeglugi od dnia 02.01.2019 r. do dnia 28.02.2019 r.

Ostateczny termin otwarcia śluzy - zależny między innymi o warunków hydrometeorologicznych na Odrze - będzie podany w oddzielnym komunikacie. Wszystkich użytkowników Odrzańskiej Drogi Wodnej prosimy o uwzględnienie powyższej sytuacji w swoich planach żeglugowych.
  PRchecker.info Free counters!