Rząd ma zająć się nowelą ustawy o żegludze śródlądowejDrukuj

Rząd ma zająć się nowelą ustawy o żegludze śródlądowej We wtorek rząd ma zająć się projektem ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej. Wprowadzenie nowych przepisów ma stworzyć zgodny z regulacjami międzynarodowymi system nadzoru nad statkami żeglugi śródlądowej.

Wnioskodawcą projektu ustawy jest minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dokument wykonuje prawo UE.

Unijni ministrowie transportu wzywają Komisję Europejską do wsparcia rozwoju transportu wodnego śródlądowegoDrukuj

Unijni ministrowie transportu wzywają Komisję Europejską do wsparcia rozwoju transportu wodnego śródlądowegoRada Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energi podczas spotkania 3 grudnia br. przyjęła konkluzje w sprawie transportu wodnego śródlądowego. Dokument podkreśla rolę żeglugi śródlądowej, której rozwój może znacznie przyczynić się do łagodzenia negatywnych skutków całego sektora transportu. W konkluzjach Rada UE kieruje w stronę Komisji Europejskiej postulat realizacji działań zmierzających do pełnego wykorzystania potencjału śródlądowych dróg wodnych w Europie. Zrównoważony system transportowy w Polsce nie może rozwijać się bez żeglugi śródlądowej – gałęzi, która jest najbardziej ekologiczną i przyjazną środowisku.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podsumowuje 3 lata funkcjonowaniaDrukuj

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podsumowuje 3 lata funkcjonowaniaW środę 5 grudnia 2018 roku odbyło się spotkanie prasowe z udziałem Ministra Marka Gróbarczyka, podsumowujące trzy lata funkcjonowania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jednym z największych sukcesów jest rozwój naszych portów. 87 mln przeładunków jest rekordem, który daje ogromną szansę na dalszy rozwój. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wierzył, że polskie porty mogą osiągać takie sukcesy. Mamy nadzieję, że w tym roku przekroczymy symboliczną liczbę 100 mln.
Jedną z od dawna podawanych za priorytet jest kwestia związana z rozwojem żeglugi śródlądowej. Obecnie trwają konsultacje harmonogramu prac Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej.

A więc kopiemy kanał przez MierzejęDrukuj

A więc kopiemy kanał przez MierzejęJak poinformował w środę resort, w 2018 r. odbyły się prace przygotowawcze. "Do końca roku zostanie wydana decyzja środowiskowa, pozwolenie na budowę i zostanie ogłoszony przetarg" - czytamy w prezentacji ministerstwa. MGMiŻŚ wskazuje, że zakończenie robót budowlanych i "oddanie do użytkowania kanału żeglugowego planowane jest na 2022 rok".

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji "Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską z lokalizacją w Nowym Świecie" - podała PAP w środę rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz

Statki elektryczne z polskich stoczniDrukuj

Statki elektryczne z polskich stoczniNapęd elektryczny coraz częściej pojawia się na wodzie. Po wodach śródlądowych i morzach pływa już wiele jednostek, które nie ciągną za sobą smugi dymu. W produkcji elektrycznych jednostek pływających udział mają polskie stocznie. Zbudowany przez Stocznię Januszkowice elektryczny katamaran będzie pływał regionie morawsko-śląskim w Czechach. Firma z Januszkowic wygrała przetarg ogłoszony przez armatora obsługującego żeglugę na zbiorniku Śląska Harta (Slezská Harta). Zamawiający zdecydował, że statek nie może emitować spalin i innych zanieczyszczeń.

Dzień Marynarza Śródlądowego w ZSŻŚ w Kędzierzynie-KoźluDrukuj

Dzień Marynarza Śródlądowego w ZSŻŚ w Kędzierzynie-KoźluUroczyste obchody Dnia Marynarza Śródlądowego rozpoczął koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte.

Po krótkiej przerwie głos zabrali zaproszeni goście i tak o działaniach Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w obszarze rozwoju dróg wodnych w Polsce mówiła Gabriela Tomik, pełnomocnik Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ds. współpracy z samorządami terytorialnymi w zakresie rozwoju śródlądowych dróg wodnych.

Barbórka wodniacka w PłockuDrukuj

Barbórka wodniacka w PłockuWodniacka Barbórka w katedrze płockiej odbywa się od kilku lat. W tym roku miała wymiar szczególny. Oprócz hermy z relikwiami św. Barbary na ołtarzu była również przekazana od śląskich górników figura Świętej Barbary z kielichem wyrzeźbiona w bryle węgla. Nabożeństwu przewodniczył bp. płocki Mirosław Milewski. Rozpoczęcie uroczystości obwieściło wybicie dwóch szklanek na dzwonie okrętowym oraz przekazanie przez Towarzystwo Przyjaciół Płocka do katedry stuły z wizerunkiem św. Barbary.

Minister Grzegorz Witkowski na posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i EnergiiDrukuj

Minister Grzegorz Witkowski na posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii3 grudnia br. podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Grzegorz Witkowski wziął udział w posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii w Brukseli. Podczas posiedzenia Ministrowie państw członkowskich Unii Europejskich dyskutowali nad projektem zmiany dyrektywy w sprawie minimalnego poziomu wykształcenia marynarzy.

Ponadto Ministrowie przyjęli konkluzję Rady w sprawie żeglugi śródlądowej, jako przyjaznej środowisku gałęzi transportu, którą należy wspierać w celu uwolnienia jej pełnego potencjału.

Koniec sezonu żeglugowego 2018 na Kanale Gliwickim i OdrzeDrukuj

Koniec sezonu żeglugowego 2018 na Kanale Gliwickim i OdrzeZakończył się sezon żeglugowy 2018 na kanale Gliwickim i Odrze. Z Gliwickiego Portu w kierunku Wrocławia wypłynęło w sumie 421 barek z węglem energetycznym. Łączna ilość surowca dostarczonego do wrocławskiej elektrociepłowni drogą wodną wyniosła 206 808 ton, o 63% więcej niż w poprzednim sezonie żeglugowym. Ładunek został dostarczony do Portu w 105 pociągach, a łączna ilość przeładowanych wagonów wyniosła 3 834 sztuk.
Dostarczenie energetycznego paliwa do elektrociepłowni we Wrocławiu to intermodalny łańcuch logistyczny wykorzystujący dwie gałęzie transportu: kolejowy i wodny śródlądowy.

Dzień Marynarza ŚródlądowegoDrukuj

Dzień Marynarza ŚródlądowegoŚwięta Barbara - Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, więźniów i wielu innych. W przekazach Św. Mikołaj jest także patronem marynarzy rzecznych i flisaków - czyli naszym. W niektórych regionach Polski za patronkę naszego zawodu uważana jest jednak Św. Barbara.

Kilka lat temu my - Wirtualna Załoga - przyjęliśmy za patrona rzecznej braci.... oboje i wyznaczyliśmy dzień pomiędzy ich świętami naszym świętem.

AndrzejkiDrukuj

AndrzejkiWszystkim użytkownikom naszego serwisu, noszącym to męskie imię (pochodzi z języka greckiego od słowa andros (mąż, mężczyzna) lub anderios (męski) - oznacza więc ono: mężny, odważny - składam najserdeczniejsze życzenia. Oby spełniały się Wam wszystkie marzenia i plany a zdrowie dopisywało przewlekle :-).

Według "Księgi imioan" Andrzej jest cholerykiem o żywym usposobieniu. To niezwykle niezależny i pełen ideałów mężczyzna. Niczym dumny awanturnik, posiadający bardzo bogatą osobowość, urodził się, aby zdobywać sławę, majątek i kobiety.
  PRchecker.info Free counters!