Artykuły: 03. Wspomnienia, felietony

La Gomera
Chciałem Wam tym razem opowiedzieć o swojej letniej podróży na wyspy kanaryjskie. Również tam odbywa się żegluga przez duże "Ż".

Taka Polska jaka Wisła
Co kilka lat, Wisła tu i ówdzie przerywa mizerne wały, zalewając tysiące hektarów ziemi uprawnej - zabierając domostwa, drzewa i bydło, czasem sięgając po ludzi. Straty się liczy wtedy w miliardach złotych. Gdybyśmy mieli wystarczającą ilość zbiorników retencyjnych, można byłoby tę całą wodę, źródło naszego życia, bez kłopotu wykorzystać - dla melioracji gruntów, przemysłu, energetyki, turystyki i rekreacji itp.

Czas płynie jak rzeka
Kiedy przeglądam nasz portal to łezka się w oku kręci, ogarniają mnie wspomnienia z dziecinnych i młodzieńczych lat mojego życia, zawdzięczając je mojemu tacie, który całe swe życie już od chłopięcych lat związał z rzeką nad którą się urodził, jego ukochaną Wisłą.

To tutaj...
Każdy z nas, obecnych i byłych marynarzy, lubi sobie powspominać lata minione, a szczególnie młodość, która już bezpowrotnie minęła...

Powódź Tysiąclecia
Pomimo że Odra wieczorem przypominała Amazonkę, to jeszcze nic nie wskazywało na to, że nastąpi to co było.

Epizod z Prądówką
Od 2000 roku wszystko zmieniło się na Wiśle, nie ma już bagrów, prądówek, parowców, zniknęły specjalistyczne przedsiębiorstwa zajmujące się regulacją i drożnością szlaków żeglownych. Myślę ze nadejdzie taki czas iż na Wiśle znów pojawią się bagry, prądówki i kafary w postaci nowoczesnych maszyn i urządzeń które doprowadzą iż transport wodny tak jak za dawnych lat będzie przeżywał swój renesans.

Świąteczny śledzik
Śledż to popularna planktonożerna ryba morska śledziowata (clupeiformes), często goszcząca na naszych stołach jako ulubiona przekąska, przyrządzana na różne sposoby.

To tutaj - cz.II
Kontynuując cykl moich wspomnień z portów nadodrzańskich i miejsc, po których poruszaliśmy się w latach naszej młodości - zapraszam do Nowej Soli.

R&R czyli Podziękowanie Janusza
Korzystając z gościnności kapitana wirtualnego statku chciałbym na jego pokładzie wydać - oczywiście również wirtualnie - wystawne przyjęcie urodzinowe.

Ten Port nie jest już poezją.
Gdzie jest Nasz Port, gdzie naszych rejsów meta, tu nikt nie pamiętał skąd wypłynął, czy jeszcze ktoś to pamięta? Ten Port już nigdy nie będzie poezją, Ten Port jest już tylko żywym trupem. Port, który tętnił życiem przez 24 godziny.

Łodziarski Sylwester w Breslau.
Hans Niekrawietz urodził się 8.II. 1896 r. w Opolu, jako syn nadodrzańskiego chłopa. Zmarł w 24.IV. 1983 roku w Wangen w Allgäu. Jego zycie i twórczość poświęcone było zachowaniu w pamięci dziedzictwa ponadczasowego Śląska i kultury, która przez stulecia rozwijała się na tym terenie. Znaczna część utworów lirycznych poświęcona jest Odrze.

100 tys. DM, czyli historia jednego mandatu
Pomysł napisania tego artykułu "zrodził się" u mnie po wydarzeniach z Nienburga, gdzie po awarii na kpt. statku MS "Neptun" nałożono karę w wysokości 1000 euro. Moim celem jest pomoc w podobnych przypadkach szczególnie młodym i niedoświadczonym kapitanom pływającym na terenie Niemiec.

Niesamowite historie z łodziarskiego życia wzięte (1)
Pod tym tytułem kryją się dziesiątki przeróżnych, wręcz niewiarygodnych autentycznych historii, które miały miejsce w żeglugowym światku.

Kapitan z dżojstikiem
Przepłynąć Ren 110-metrowym statkiem to dopiero uniwersytet dla marynarza W Polsce żegluga śródlądowa zanika.
  PRchecker.info Free counters!