Artykuły: 01.2 Szlaki żeglowne, porty i budowle wodne

Jaz Chróścice - koniec epoki, początek legendy
Medialne fanfary zostały odtrąbione, pierwsze łopaty ponoć miały być wbite ale coś nie wyszło

Kanał Dunaj-Odra-Łaba od historii do realizacji
Referat dotyczący najstarszej europejskiej koncepcji komunikacyjnej tj. połączenia Odry z Dunajem. Został podzielony na cztery części: historia, współczesność, ekonomia, realizacja. Obecnie w nomenklaturze UE połączenie to nosi nazwę Kanału Dunaj-Odra-Łaba stąd tytuł referatu: Kanał Dunaj-Odra-Łaba od historii do realizacji.

Kanał Odra - Łaba
Nie pamiętam od jak dawna nie dawała mi spokoju żądza wiedzy o jakże mało u nas popularnych pomysłach połączenia górnej Łaby z górną Odrą bezpośrednim połączeniem kanałowym. Dość ciężko jest znaleźć materiały które w miarę prosto i zarazem szczegółowo wyjaśnią genezę ewolucji połączenia Łaby z Odrą, ale w końcu udało się.

Kanał Odra Dunaj Łaba - historia
Idea integracji dróg wodnych jest sprawą nurtującą mieszkańców Europy od dawna. Artykuł jest opisem projektu połączenia trzech europejskich rzek w jeden system transportowy według źródeł czeskich, morawskich i słowackich.

Kanał Śląski
Realizacja projektu budowy Kanału Śląskiego Odra - Wisła stworzyłaby możliwość wybudowania w śląskich i małopolskich miastach portów rzecznych, które jako centra logistyczne byłby ważnymi elementami transeuropejskiego korytarza transportowego północ-południe.

Konkurs "Wielki Wrocław 1921"
Lubię odkrywać mało znane historie, czytać o zapomnianych bohaterach, o powrocie do korzeni, odgrzebywać dawno zapomniane fakty z życia ówczesnych mieszkańców mojego miasta, a szczególnie odkrywanie ich zwyczajów i historii, a zwłaszcza historii związanej z ich zaangażowaniem w dostosowaniu Odry do rangi europejskiej drogi wodnej i dostosowaniem się miasta do tego wyzwania.

Koźle nad Odrą. Miasto i rzeka do 1946 r.
Tekst jest zarysem historycznych związków Koźla i okolic z Odrą.

Malczyce "a la carte"
Głównym celem budowy stopnia wodnego Malczyce była likwidacja uciążliwości nawigacyjnych jakie powstały na Odrze po wybudowania stopnia wodnego w Brzegu Dolnym w wyniku intensywnej erozji dennej.

Myśl żeglugowa w Polsce
Artykuł jest treścią wstępu do doskonałego podręcznika, jaki w początkach Rzeczpospolitej Niepodległej napisał B. Ingarden w trosce o właściwą edukację społeczeństwa i fachowców w sprawie strategicznego gospodarczo znaczenia dróg wodnych.

Nadbrzeżna bocznica za- i wyładunkowa Popowice
Artykuł poszerza wiedzę o zlikwidowanym już Porcie Popowice. Wprawdzie to bardzo "kolejowe" opracowanie, ale przez całe dziesięciolecia dwie gałęzie transportu - kolej i żegluga śródlądowa - świetnie się uzupełniały.

O Wiśle, Bugu i łodziach
Każdy zamożniejszy ziemianin w pobliżu, Wisły, Sanu, Narwi, i Bugu mieszkający miał już za czasów zygmuntowskich własne szkuty i stałych szkutników.

Odra w pięciu smakach
Artykuł jest dość przewrotną metaforą złożoności relacji rzeki i jej gospodarza we współczesnym świecie i piękno kipiącego kociołka i unoszącej się z niego roziskrzonej pary wraz z paletą zapachów które wymownie wskazują na jego zawartość.

Orszak "Królowej"
Dość przewrotnie nadałem tytuł opowieściom o rzekach będących jakby w cieniem majestatu królowej polskich rzek - Wisły. Czy to na Wiśle, czy to na Bugu, czy na Sanie stopniowe podporządkowanie nurtu rzeki dla potrzeb człowieka odbywało się w podobny sposób.

Port Gliwice - jego historia mało znana
Gliwicki port zawsze fascynował mnie wielką otwartą przestrzenią basenów portowych i ciągle niezachwianym rytmem pracy. Tu rzadko kiedy była okazja dłuższego postoju w oczekiwaniu na za lub wyładunek. Tu przypływało się z konkretnym przeznaczeniem – szybko wyładować, szybko załadować i błyskawicznie wypłynąć w rejs powrotny.

Port Gliwice - historia nieznana - cz. II
Po dość długiej przerwie chciałbym kontynuować interesujący opis budowy nowego portu Gliwice którego przypomnę, autorem jest Regierungsbaurat W. Stolze który zamieszczony był w Jahrbuch der Hafenbautechnischen Gesellschaft w roku 1937.
  PRchecker.info Free counters!