Artykuły: 07. Prezentacje i fotoreportaże

Nadrzeczna mgła
Pięknie i nastrojowo bywa nad Odrą późnym latem...

Żegluga w malarstwie i grafice
Galeria powstała z reprodukcji znalezionych w sieci obrazów o tematyce żeglugowej. Niektóre eksponaty przysłali nasi użytkownicy.

Odrzańscy surferzy
Sam sposób uprawiania żeglugi w ten nietypowy sposób był już niejednokrotnie na naszym forum omawiany, tak że podsumowując temat można autorytatywnie stwierdzić, że jest to w warunkach tegorocznych przy przeciętnej wielkości odrzańskich przepływach (za wyjątkiem wezbraniowych) jedyna możliwość, aby statki mogły się w miarę bezpiecznie przemieścić na odcinku Brzeg Dolny – Ścinawa.

Odra jakby niedzisiejsza
Dzień 19 grudnia dla mieszkańców nadodrzańskich osad od Brzegu Dolnego w dół rzeki był szczególnie wyjątkowy. Przyzwyczajeni do pustki na rzece tym razem przecierali oczy ze zdumienia. W przeciągu ośmiu godzin w dół rzeki przeszło siedem statków i trzy w górę. Taki spektakularny ruch na rzece nie zdarzył się od dawna.

Wrocławska noc zimowa
Kilkanaście stopni mrozu niespodziewanie przeobraziło rzekę w baśniową krainę. Woda już zatraciła swa aksamitną nieruchomą gładkość i od tej chwili jej nurt niesie okrągłe wianki lodowych igieł które jedne o drugie zderzają się, dzięki temu przybierają kształt okrągłych tafli o podniesionych krawędziach i tworzą się coraz większe, miniaturowe płyty kontynentalne. Podczas owych zderzeń słychać w zimowej ciszy osobliwy głos – syk i szuranie lodowych tafli. W końcu napotykając przeszkodę zbijają się jedna w druga tworząc gigantyczne wypiętrzone pola lodowe.

Wrocławska noc zimowa - suplement
Tak jak obiecywałem, po pierwszym przyprószeniu śniegiem Wrocławia wyruszyłem w nadodrzańskie bulwary i zakątki, aby jak najwierniej oddać klimat utworu Herrmanna-Neiße.

Breslauer Winternacht, odsłona ostatnia.
I w końcu przyszła ta noc na którą czekałem, ta jedna , jedyna której obrazy mogłem podłożyć pod strofy wiersza jak podkłada się muzykę pod tekst piosenki.

Nowe przysłowie - rosną szybko jak mosty na Odrze
W ostatnim czasie w związku z priorytetem na newsy z kluczowych budów, dumy obecnego rządu czyli autostrad media jakby świadomie wygasiły tematy drugoplanowe. A nowe mosty rozmnażają się i rosną jak grzyby po deszczu.

Czy małe jest piękne?
Zobaczyć najpiękniejsze miejsca wzdłuż Odry niedaleko siebie – moje marzenie spełnia się.

Tu warto było być, to warto było zobaczyć
Myślałem, że już sporo w życiu (łodziarsko-odrzańskim) widziałem. O naiwności moja, gdyż inaczej tego nazwać nie sposób. Zobaczyć Odrę zmieniającą swój wygląd niczym kameleon jest przeżyciem zgoła mistycznym, ale bardziej jednak estetycznym. Jak głosi teoria każde przeżycie estetyczne dokonuje się w mnogości faz następujących po sobie.

Wyzwanie, heroizm czy... pomnik?
Minęło już ponad półtora roku od podpisania pierwszego kontraktu w ramach „Modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego - Przebudowa systemu ochrony przeciwpowodziowej m. Wrocławia”.
  PRchecker.info Free counters!