Artykuły: 07. Prezentacje i fotoreportaże

Szwajcarskie parowce
Bezpośrednią inspiracją do napisania tego artykułu był wyjazd do Szwajcarii na ślub mej siostry Sylwii, która wyszła za Szwajcara noszącego godne nazwisko Ziegler, mnie, jako strażakowi, kojarzące się z nazwą producenta doskonałych pomp.

Defloracja Panny Zimy
Widok "dojrzałych" facetów z wypiekami na twarzach oglądających się za pięknymi i kuszącymi bądź co bądź widokami kobiecego ciała w zimowej scenerii przysparza troski o ich stan układu krążenia, a widać gołym okiem, jakie muszą przechodzić katusze.

Mój Ren
Minęło niedawno 2 lata mojego regularnego pływania po Renie, zrobiłem w tym czasie parę tysięcy zdjęć, postanowiłem częścią z nich podzielić się z Wami w postaci tego subiektywnego fotoreportażu. Długo zastanawiałem się nad kolejnością umieszczenia fotek, ostatecznie postanowiłem zachować porządek chronologiczny, co prawda sprawia to wrażenie pewnego chaosu ale takie jest nasze lodziarskie życie - dzisiaj tu, jutro tam.

Pierwsza jaskółka...
Niebawem - o ile pozwolą na to warunki hydrologiczne - przybywać będą kolejne statki i jak co roku wizerunek wrocławskiej Odry będzie kompromitować lokalne władze w oczach zagranicznych turystów.

Zima po wrocławsku
Przełom zimy i wiosny to doskonały czas na podsumowanie naszej ułomności w czasie powrotu naturalnych warunków atmosferycznych jakich zwyczajowo na naszej szerokości geograficznej oczekiwać powinniśmy. To, że przez kilka lat z rzędu ponoć skutkiem ocieplenia klimatu zapomnieliśmy o prawdziwych zimach, z godziwym mrozem i odpowiednią do tego śnieżną otuliną nie zwalnia od wkalkulowania nadejścia zimowych warunków w sezonie nawigacyjnym.

Żeglarz, narciarz - dwa bratanki...
Nie wszyscy marynarze wiedzą, że żeglugę można uprawiać także w warunkach zimowych. Ale muszą być spełnione odpowiednie warunki. Musi być taka zima jaką dopiero co pożegnaliśmy, trzeba mieszkać w pobliżu jakiegoś akwenu i akwen ten musi spełniać warunki "żeglowności". Do tego trzeba mieć narty biegowe lub śladowe.

Niech się święci...
W dniu 1 maja przypada Święto Pracy, obchodzone już od ponad wieku w wielu krajach świata. Dzień ten upamiętnia strajk amerykańskich robotników w Chicago z 1886 roku i w rezultacie protest ten został brutalnie stłumiony przez policję. To co wydarzyło się 1 maja tego roku na śluzie wrocławskiej śluzie Bartoszowice to profanacja pamięci brutalnie zamordowanych robotników...

Czesław Słania i... żegluga na znaczkach
Zapyta ktoś - jaki może mieć związek osoba Czesława Słani z naszym portalem? Ano ma, choć może bardziej w sferze emocjonalnej niż formalnej. Wśród nadesłanych znaczków wiele zaprojektował właśnie Czesław Słania - grawer, światowej sławy twórca znaczków pocztowych i banknotów. Historia jego życia należy do gatunku nie z tej ziemi.

Zima na morzu
Zima się kończy, ale nadal możemy podziwiać jej piękno i siłę mrozu. Malownicze rzeźby tworzy zwłaszcza na smaganych zimnym wiatrem i bryzgami kropel wody pokładach statków morskich. Oto jej dzieła w obiektywie Mietka Adamskiego.

Krakowska Wisła wiosną
Marian Krakowiak - nasz (jak samo nazwisko wskazuje) krakowski korespondent - przysłał fotorelację z wiosennej Wisły w okolicach stopnia wodnego "Kościuszko".

Sandomierskie klimaty
Skorzystałem z wyjazdu służbowego córki w okolice Sandomierza... Ona załatwiała swoje sprawy, a ja podziwiałem i chłonąłem tamtejsze klimaty... w Sandomierzu bywałem wielokrotnie wcześniej, ale zawsze były inne, ważniejsze sprawy służbowe niż zwiedzanie tamtejszych zabytków...

Po rosie...
"Dobry łodziarz to i po rosie popłynie" brzmi stare porzekadło marynarzy odrzańskich. Sęk w tym, że jazda po rosie to jest stan permanentny. Mamy na Odrze albo ekstremalne powodzie - albo ekstremalnie niskie stany wody. Dlaczego nigdy nie ma nic w środku?

Niemy krzyk
"On krzyczy, jego niemy krzyk wprost ku niebu, krzyk rozpaczy którego nikt nie słyszy, jego krzyk to krzyk zranionej duszy".

VI Flis Królewski
VI Krakowski Królewski Flis do Trzeciego Króla szczęśliwie dobiegł końca. Po pokonaniu ponad 1000km Wisłą i jej dopływami dotarliśmy cało i bezpiecznie do Gdańska.

Ruda Biedaczka
Pośród leśnych ostępów, gdzie tu i tam połyskuje toń Stawów Milickich, znajduje się skromna "aglomeracja", Wieś Ruda Żmigrodzka, powstała z połączenia trzech organizmów: Wsi Ruda, której nazwa pochodzi od występującej w okolicy rudy darniowej służącej niegdyś jako surowiec do wytopu w dymarkach żelaza - z dwoma przysiółkami: Kolonii oraz Biadaczki. Biadaczka kojarzy się natychmiast z biedaczką tak też Irmina i Zygmunt Szewczykowie, nasi gospodarze, nazwali swoje wiejskie siedlisko: Ruda Biedaczka.
  PRchecker.info Free counters!