Bajka o królu Cieśli i jego poddanych.Drukuj

Pewnego razu, za lasami, za Psim Polem, nad wolnopłynącą, cudną rzeką Odrą, była sobie szczęśliwa kraina, której królem był mądry, dobry i sprawiedliwy Cieśla.
Rządził swym ludem tak, jakby to były jego dzieci. Kochali go więc poddani a i straże pałacowe, tudzież zarządzający poszczególnymi rejonami kraju, byli mu wierni i chętnie za niego, w bojach, krew przelewali.
Jedynym, prawdziwym nieszczęściem tej krainy było to, że po każdych pięciu latach, poddani musieli opuścić swe strony, kochanych przyjaciół, swych zarządców a nawet zaprzyjaźnione na długie lata, pałacowe straże.
Musieli.
Niektórym, a byli to najlepsi z najlepszych, pozwalano czasem zaciągnąć się na służbę do pałacu, co pozwalało im być bliżej króla i czerpać mądrość życiową z obcowania z nim.
Inni, rozchodząc się, lądowali za morzami, oceanami, odkrywali nowe kraje, żenili się i zakładali rodziny w różnych częściach świata.
Wszyscy jednak poddani króla Cieśli, nieśli ze sobą przez życie, jak sztandar, jego słowa :
,,Bądźcie dobrymi ludźmi".
Minęło wiele lat, stoczono wiele wojen, często krwawych i dawniejsi chłopcy a później mężni wojowie, którzy przy opuszczaniu swego kochanego króla, ślubowali mu, być dobrymi ludźmi, są takimi w istocie i już takimi zostaną do końca swych dni.
Spotykani ludzie, gdy kiedykiolwiek zetknęli się z nimi, dziwili się wielce i zawsze pytali :
- Kim był wasz król? - Oraz - Jakim wielkim władcą musiał być człowiek, który wypuścił w świat tych dzielnych ludzi?
A oni skromnie opuszczali tylko głowy i powtarzali :
- Tym włądcą był nasz Cieśla, który swym przykładem nauczył nas męstwa, życia i kochania innych.
Kiedyś jednak nadszedł straszny dzień, w którym legendarny król Cieśla odszedł na zawsze. Rozpacz i lęk ogarnęły serca tych wojów, co wyszli spod królewskiej ręki ukochanego władcy. Szybko się jednak otrząsnęli i przypomniawszy sobie słowa króla, jeszcze bardziej postanowili trzymać się razem i razem czynić na świecie dobro.


Staszek ,,Szczepan" Szczepański.
#1 | Apis dnia 11.11.2006 21:39
Staszku - w nieco przekornej formie zawarłeś nasze motto - czyńmy dobro jeśli już nie na całym świecie to przynajmniej wśród nas samych i tych, którzy z nami obcują.
#2 | Czubaj 86 dnia 12.11.2006 22:03
Stachu to jest piękne .
#3 | Monika dnia 15.12.2006 09:40
rewelacja Smile niby bajka a jaka prawdziwa Smile
#4 | Tereska dnia 07.04.2007 14:08
Piękna i mądra baśń z morałem... Szkoda, że nie jestem mężczyzną i nie kończyłam Waszej szkoły, ale bardzo dobrze, że znam osobiście jej autora i kilku innych absolwentów Waszej szkoły. Ter.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [2 głosy]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
  PRchecker.info Free counters!