Viadrusowe dylematyDrukuj

Podczas ostatniego pobytu w Brzegu Dolnym zauważyłem na skraju punktu widokowego dawnego zespołu pałacowo - parkowego (własność hr. Abraham v. Dyhrn, od 1767 wł. ministra Śląska hr. Karla Georga v. Hoym), a konkretnie na tyłach Dolnośląskiego Ośrodka Kultury brak pary moich ulubionych posągów boga Odry Viadrusa i jego pani.


Okazało się, że zostały one zdemontowane i prawdopodobnie zostaną poddane renowacji. Z wiarygodnego źródła dowiedziałem się, że istnieją kopie tych rzeźb w Sycowie.

Z początku nie bardzo wierzyłem, ale że wścibskość to cząstka mojej natury więc podążyłem tym tropem do wspomnianego Sycowa. I co zobaczyłem? Aż mnie zatkało z wrażenia, Viadrus i jego pani w prawie idealnym stanie stoją sobie na skwerze przy kościele protestanckim w pełni chwały. I dopiero teraz mogłem podziwiać przecudownie wkomponowane w całość postacie cherubinów, co tworzy razem przepiękną całość.


Od miejscowych dowiedziałem się, że rzeźby te przedstawiają symbole rzek Francji. I w tym momencie, niestety moja wiara w autentyczność postaci boga Odry została zachwiana. Wieść gminna niesie, że zostały one wykonane w paryskim warsztacie Vala d`Osneta, są kopiami rzeźb wersalskich, a pochodzą ze zniszczonego w 1945 zamku. I muszę przyznać, że jednak te ogólnie znane wizerunki Viadrusa nieznacznie różnią się od postaci w Brzegu Dolnym czy też w Sycowie.

Wizerunki ze szczecińskiej Bramy Portowej, czy też wrocławskiego uniwersytetu wyraźnie trzymają wiosło, czy też ster w dłoni prawej ręki, a posągi z Brzegu i Sycowa w lewej dłoni ręki wspartej na dzbanie z wodą. Niewielka to wszakże różnica ale niestety jest, i te właśnie różnice zasiały we mnie ziarno wątpliwości.

Ale póki co jednak nadal będę wyznawcą kultu Viadrusa, nawet gdyby był ukryty pod alegorią francuskich rzek. Bądź co bądź wiernie stoją jednak na straży polskiej Odry a nie francuskich rzek.

tekst i zdjęcia: Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!