OpenCPN - darmowa konkurencja dla TrescoDrukuj

Ponad rok temu pisałem na naszym forum o programie
SASPlanet, od tego czasu używałem go dość intensywnie, jednocześnie szukając jego odpowiednika dla map wektorowych. W ten sposób trafiłem na bohatera tego artykułu czyli OpenCPN.


Strona domowa:
OpenCPN

Program ma według mnie same zalety:
- jest darmowy
- obsługuje mapy wektorowe i skalibrowane rastrowe
- współpracuje z GPS-em
-współpracuje z AIS-em
- obsługuje mapy pogody GRIB
- obsługuje wtyczki
- zapisuje, eksportuje i importuje ścieżki GPX
- pracuje pod Windows'em, Linux'em i OSX'em
Każdy pewnie znajdzie jeszcze kilka innych, niewymienionych przeze mnie zalet.
Oczywiście sam program to nie wszystko, równie ważne są mapy. I tu kolejna niespodzianka - od niedawna można sobie pobrać również za darmo wektorowe mapy dróg wodnych Niemiec ze strony Elwisa:
Mapy IENC

Czas na konkrety, chcecie pewnie zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Na zachętę kilka zrzutów ekranu mojego komputera.


Więcej screenów w większej rozdzielczości można zobaczyć tutaj.
Jeżeli program się Wam spodobał i chcecie się dowiedzieć czegoś o jego konfiguracji to chętnie popełnię ulubiony ciąg dalszy...
#1 | Szygy dnia 19.09.2011 21:26
Teos , będę chciał ,ściągnąć i uruchomić na netbooku mapę dróg wodnych Niemiec ale muszę najpierw kupić antenę GPS. Upatrzyłem sobie taką na USB co wygląda jak bluconect bez żadnych kabli i podłączana jest bezpośrednio do USB kompa.
#2 | Teos dnia 20.09.2011 16:22
Daj sobie spokój z GPS-em podłączanym pod USB, kup lepiej taki łączący się przez BT (bluetooth). Pamiętaj że odbiornik GPS musi widzieć satelity czyli w moim przypadku leży na parapecie. Natomiast parapet nie jest zbyt wygodnym miejscem dla laptopa ;-)
#3 | jorgus dnia 21.09.2011 17:09
witam! czy ściągnięte mapy można zobaczyć na ekranie bez anteny? ściągnąłem program i kilka map, niby się ładują ale nie można ich otworzyć w formie jak prezentujesz powyżej. Temat jest bardzo, bardzo aktualny i wszelkie informacje i porady jak najbardziej wskazane. Dziękuję!!!
#4 | Teos dnia 21.09.2011 21:41
Oczywiście że można je zobaczyć bez anteny.
Trzeba tylko pokazać programowi gdzie te rozpakowane mapy leżą na dysku. Poza tym program domyślnie otwiera się w bardzo dużym oddaleniu i widzisz na nim kanciaste zarysy obu Ameryk, bez GPS-a musisz ręcznie przejechać nad Europę i przybliżyć interesujący Cię region.
Na początku będziesz widział tylko na zielono zarys rzeki czy kanału, dopiero przy dużym przybliżeni program rzeczywiście wczyta mapę i wyświetli ją na ekranie.
#5 | jorgus dnia 22.09.2011 08:24
Witam! Dziękuję kolego Teosie, Twoje podpowiedzi są bardzo pomocne. Już sobie to pooglądałem i jestem pod wrażeniem. Ściągnąłem z ELWISa kilka map i jest super. Mam (na razie) jedno pytanie : czy wiesz może gdzie jeszcze można darmowe mapy ściągnąć, lub ewentualnie kupić. Zależy mi przede wszystkim na Belgii i Holandii, ewentualnie Północna Francja. Szczególnie chodzi w Holandii o zalewy typu IJsselmeer czy Schelda. Dziękuję za BARDZO szybką odpowiedź i podpowiedź. Pozdrawiam jorguś
#6 | bolo262 dnia 22.09.2011 14:27
Mapy można ściagnąc wchodzac na intrukcje progamu. Tam w częsci dotycżacej wczytywania map są linki do prawie wszystkich państw europejskich m.in. D, Nl, Ch, B, SL, Cz. Pozdrawiam
#7 | Teos dnia 23.09.2011 22:47
Oczywiście @bolo262 ma rację, linki do map są w helpie do programu. Warto zwrócić uwagę że np. na holenderskiej stronie można je pobierać w kawałkach lub też w całości jako jeden spakowany plik o nazwie Totaal.zip ( do ściągnięcia z http://www.risserver.nl/ENC )
#8 | Marian Janas dnia 24.09.2011 10:14
Z tego co pamiętam w SASPlanet była możliwość tworzenia własnych map ściąganych z Google Maps. Czy taką możliwość daje także OpenCPN? Byłoby to przydatne dla turystów wodnych na polskich rzekach. Pozdrawiam
#9 | Teos dnia 24.09.2011 16:27
SASPlanet jest lepszym programem do pracy z mapami rastrowymi niż OpenCPN. Konwertowanie map rastrowych z np. Google Maps jest możliwe, ale jest to droga przez mękę. Moim zdaniem lepiej jest używać SASPlanet do map rastrowych a OpenCPN do wektorowych. Warto również zwrócić uwagę na możliwość instalacji różnych wtyczek do OpenCPN.
Do ściągnięcia stąd: http://opencpn.org/drupal/downloadplu...oadplugins.
Bardzo ciekawa jest wtyczka Google Earth, polecam.
#10 | nawigator dnia 01.10.2011 16:52
Czy są mapy polskich rzek współpracujące z tym programem?
#11 | Teos dnia 01.10.2011 19:40
Jeżeli chodzi Ci o darmowe, wektorowe mapy to nic mi o tym nie wiadomo. Przynajmniej część polskich rzek na pewno ma już swoje mapy cyfrowe. Przykładem może być dolna Odra, można ją zobaczyć na stronie: http://informator.szczecin.rzgw.gov.p...ex_pl.html, należy kliknąć na ikonie polskiej flagi pod napisem "Wybierz wersję językową". Być może nie tylko RZGW Szczecin ma takie mapy... nie wiem.
#12 | Teos dnia 08.10.2011 22:11
Jednak jak się poszuka to można znaleźć. Zainteresowanym proponuję zajrzeć na stronę http://openseamap.org/index.php?id=61...61&L=1
skąd można trafić na stronę http://map.openseamap.org/map/?layers...n=12.83342
Tam wystarczy powiększyć wybrany region i ściągnąć wybraną mapę. Nawet duży kawałek Odry jest dostępny. Mapy ściągamy z rozszerzeniem .kap.
Są to niestety mapy rastrowe, więc przy duzym powiększeniu zaczynają być widoczne piksele ale jak sie nie ma co się lubi...
Na zachętę kolejne dwa zrzuty z ekranu:
dl.dropbox.com/u/6238068/fotki%20na%20www/zegluga/OpenCPN/Schowek16.jpg
Most kolejowy w Szczecinie

dl.dropbox.com/u/6238068/fotki%20na%20www/zegluga/OpenCPN/Schowek17.jpg
Świnoujście

Przy okazji możecie zobaczyć jak wygląda wtyczka Google Earth w działaniu. Oczywiście również te obrazki można zobaczyć w lepszej rozdzielczości tutaj: http://www.dropbox.com/gallery/623806...N?h=0feaab

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!