Uniejów'2011 - Inauguracja sezonu nawigacyjnego TE WPW Drukuj

Wreszcie w domu! Trochę wolniej mogę myśleć i chciałbym Wam opowiedzieć co się działo, bo może zarażę Was moją miłością do Wielkiej Pętli Wielkopolski?

Wodowanie "Marzenia Admirała" nastąpiło w środę 27 kwietnia. Następnego dnia dołączyła załoga, ach jakże wyśmienita, na burcie było dwóch członków zarządu , również dwóch , a w zasadzie trzech członków (bo za plecami naszej Koleżanki ukrywa się Jej Małżonek) naszego Towarzystwa. Grupę siedmiu wspaniałych zdobywców Górnej Warty stanowili jeszcze: ciągle połowicznie zalogowany w "Kajucie" i Jego brat, można więc uznać, że był to rejs TE WPW.

Przejście krótkiego odcinka Kanału Ślesińskiego, szczególnie przy dużej życzliwości Nadzoru Wodnego w Koninie nie stanowiło żadnego problemu. Warta przywitała nas bardzo miło i po paru chwilach oswajania się z nurtem, niby takim samym, a jednak odmiennym od Odry i Wisły, mogliśmy sycić się spokojną żeglugą podziwiając piękne, nadwarciańskie krajobrazy.

Przy stanach wody w Sławsku - 296cm, Kole - 210cm, Uniejowie - 76cm i naszym zanurzeniu ok. 60cm, dotarliśmy bez przeszkód do Koła. Zwiedziliśmy ruiny zamku i z wielką przyjemnością wszedłem do awizowanego przez Sekretarza Urzędu Miejskiego nowo powstałego portu turystycznego. Tak, tak w Kole dostrzegają turystów wodnych.

Za miejscowością Koło, są trzy trudne rozlewiska z wypłyceniami. Na pierwszym z nich zaliczyliśmy kontakt z piachem. Drugą i ostatnią tego typu przygodą była rozmyta ostroga, ale i tak nie opóźniła naszego przybycia na wodowanie katamarana "Terma". Katamaran ten stanowi nowy nabytek załoganta z naszej "Kajuty". 30 kwietnia, w godzinach popołudniowych, planowo, byliśmy w Ostrowsku k/Uniejowa, przy promie.

W Uniejowie brak jakiegokolwiek zagospodarowanego miejsca postojowego, a na dogodny brzeg wywożony jest urobek z rozbudowywanych właśnie basenów. Cumowaliśmy między ostrogami przy kładce dla pieszych.

Zadziwiające i bardzo miłe było olbrzymie zainteresowanie mieszkańców naszym przybyciem. Nas zaskoczyło spotkanie tam, wielu ludzi zawodowo związanych kiedyś z Wartą.

Na uroczystość Otwarcia Sezonu Nawigacyjnego dołączył do nas kolejny członek zarządu i kolega sympatyzujący TE WPW od pierwszych chwil, oraz liczne grono wodniaków z Uniejowa i Łodzi.

Ceremonię bardzo uroczystą, sprawnie poprowadził Józek "Bosman" Feliga , aktu otwarcia dokonała radna Sejmiku Wojewódzkiego, Przewodnicząca Komisji Nauki, Kultury i Turystyki, wraz z V-ce Burmistrzem Uniejowa. Przybyli liczni przedstawiciele Zarządu Miasta i "Term Uniejów". TVP3 Łódź zrelacjonowała samo otwarcie i przedstawiła nasze Towarzystwo w lokalnych wiadomościach.

Informacje o nas pojawiły się, wraz ze zdjęciami na stronie Miasta Uniejów, oraz Niezależnego Portalu Informacyjnego (również zdjęcia). Także tu można o nas poczytać.

Owocem naszej wizyty w tym nadwarciańskim mieście, jest nawiązanie kontaktów z władzami Uniejowa i chęć organizowania przez Uniejowian, podobnych imprez. Komisja Sejmiku chętnie włączy się w działania przybliżające rzekę Łodzi.

Poszukiwany jest pomysł jak rzekę Ner, drugą co do wielkości w okolicach Łodzi, znaną jako były kanał ściekowy, by zaprezentować ją, jako trasę turystyczną.

Od ponad 10 lat działa w Łodzi bardzo duża i sprawna oczyszczalnia ścieków, Ner powierzchniowo się oczyścił, woda jest kajakowo żeglowna i uchodzi do Warty poniżej Uniejowa.

Wodniacy z Uniejowa postanowili zawiązać stowarzyszenie zwykłe (zgadnijcie za czyją namową), aby pomóc, lub wymusić na włodarzach odmulenie wejścia do portu i zjednoczyć swoje działania w tym Mieście Wody, Indian i Rycerzy.

Jeżeli planowany przez nas, rejs po Wielkiej Pętli, nie "wypali", być może zostanę z "Marzeniem ..." w Uniejowie na Ogólnopolskie Dni Wody - 23-26 czerwiec.

Obecnie mamy deklaracje trzech samorządów na kwotę brutto 2000 zł. To kwota zbyt mała, żeby wystarczyło choćby na paliwo, stąd moje poważne wątpliwości dotyczące realizacji zamierzonego przez TE WPW rejsu "Marzeniem Admirała", mającym na celu pokazanie samorządowcom ich włości od strony wody i przybliżenie problemów wodników dotyczących turystyki wodnej.

Jako że obserwatorzy robili zdjęcia - załączam jedynie kilka z naszej drogi.Włodzimierz Klimczak
#1 | starypraktyk dnia 03.06.2011 20:15
No tak, a Wojtek F. samemu walczy z Wartą bo "zimowi żeglarze" zarazili go WPW a gdy przyszło co do czego, został sam.
A przynajmniej do przedwczoraj, gdy się wodował, żalił mi się, że; tylu ich się pisało na letni spływ a gdy nadeszła pora........
ale mam to gdzieś i jadę sam.
Nie wstyd Wam ?!
Ja nie mogłem, bo uć jeszcze nie skończona ale Wy ?!
Do nosa z takim umawianiem się......
stary praktyk.
#2 | 1109 dnia 04.06.2011 20:45
Samemu jest też dobrze.Na wodzie nie jest sam.Na Kaczych Kanałach jest też jedna łódź wykolegowana przez Miłościwie Panujących w Poznaniu.Planował przez całą zimę-szlak zamknięto.Kończy się Jego urlop-otwierają szlak warunkowo.Nie mogło być tak od razu?!
Ze wstydem to raczej poczekaj,Aż sam się wykażesz.
Pozdrawiam Włodek.
#3 | przylodz dnia 05.06.2011 17:47
@starypraktyk. Szanowny Kolego, chyba zbyt surowo nas oceniasz. Intencją naszą było zorganizowanie rejsu "Marzeniem Admirała", w którym mieli brać udział samorządowcy. Cel - wskazanie im walorów ich Gminy (starostwa) od strony wody. Mieliśmy też podczas tego rejsu zbierać informacje o okolicy Wielkiej Pętli ( w pasie 5 km od wody). Niestety, rzecz rozbiła się o pieniądze, a właściwie ich brak. Rejs, jeśli się odbędzie, będzie prywatnym rejsem Włodka. Nigdy nie umawialiśmy się na "KAWALKADĘ" Prawdą jest, że nie mieliśmy nikomu za złe, jeśli zadeklarował swoje towarzystwo na szlaku. Dodatkową komplikacją stało się czasowe zamknięcie szlaku, i Śluzy Morzysław, która zamyka możliwość przebycia Pętli w całości.

Zima jest okresem planowania. Wiosna okresem weryfikacji planów, a lato okresem realizacji kompromisów Smile
Pozdrawiam serdecznie.
#4 | 1109 dnia 06.06.2011 19:29
Janusz jest w Kruszwicy na Popielu.Jutro też tam będzie.
Spodobało Im się tam.
Pozdrawiam Włodek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!