Port Miejski - 1901Drukuj

Prezentacja wysiłku minionych pokoleń w tworzeniu dzisiejszego Portu Miejskiego we Wrocławiu - zagrożonego bezmyślną likwidacją.

#1 | zamek dnia 04.03.2008 15:21
Bardzo ciekawe zdjęcia. Obejrzałem z wielką przyjemnością!
#2 | 5 dnia 04.03.2008 22:13
Muszę się pochwalić, że jestem jednym z niewielu posiadaczy tego pięknego albumu wydanego przez Magistrat miasta Wrocławia z okazji otwarcia w 1901 roku Portu Miejskiego.
Mój egzemplarz ma adnotację " Rudolf Flügge Kat. No.46 ".
W jakich okolicznościach nabyłem ten album ?
Kupiłem go od znanego wrocławskiego adwokata pod koniec lat 80-tych za ...?Jaką przedstawia obecnie wartość nie wiem.Cieszę się, że jako absolwent wrocławskiego TŻŚ i były Wrocławianin mam w swoich zbiorach tą bezcenną pamiątkę.
Barbarzyństwem jest niszczenie celem uzyskania doraźnych zysków tej europejskiej historii jaką są wrocławskie porty.
Jeden z ideologów minionej epoki powiedział tak o kapitaliźmie :
"- kapitalista celem uzyskania zysku sprzeda nam szurek , na którym my go kiedyś powiesimy ...."
Nie wiem czy dobrze zapamiątałem, ale sens jest jasny.....
Chyba w Polsce jak za czasów Jaruzelskiego do snopowiązałek zabraknie sznurka dla niszczących kulturę techniczną / i nie tylko / innych pokoleń i nie ważne, że była to kultura niemiecka / nie nazistowska /.
Ludzie opamiętajcie się póki nie jest za późno.
#3 | jacek bozym dnia 06.03.2008 19:26
Koledzy,album jest znakomity!!!Ale za moment bedzie tylko pamiatka po NIEISTNIEJACYM porcie.Trzeba jak najszybciej rozpoczac dzialania w kierunku zaprzestania dewastacji i likwidacji infrastruktury zeglugowej!!! Mowmy glosno,KRZYCZMY o zjawiskach niszczenia DOBR KULTURY,bo przeciez i tym tez sa nasze historyczne porty,sluzy i pozostale budowle hydrotechniczne.Moze "wyciagniecie"problemow na switlo dzienne pozwoli na zachamowanie tej PATOLOGII...Przeciez ktos nas moze kiedys za to rozliczyc!!!! Ja prawie wychowalem sie przy tym porcie(doslownie-Ci co mnie znaja,wiedza o czym mowie) i czesto,pracujac na pchaczach portowych i nie tylko,zabieralem tam swoja corke.Corka lepiej zna ten port od nie jednego "lodziarza" i co jej odpowiem za kilka lat na pytanie co tam teraz jest?Chyba nic.
#4 | kaczor_g dnia 14.03.2008 11:31
A propos przemijania
w ramach moich służbowych obowiązków oglądałem mapę przedstawiającą projektowane perspektywy "rozwoju" wrocławia
i wypatrzyłem np. w miejscu stoczni "zacisze" - marinę....
skądinąd słyszałem, że dni stoczni tez są policzone - wszak grunt jest dużo wart....
#5 | Apis dnia 14.03.2008 12:08
Przy czym pod słowem 'marina" ukryte jest jak zawsze luksusowe budownictwo mieszkaniowe, a nie przystań dla wodniaków. Proszę spojrzeć na takie "projekty": oto planowana "MARINA" w ujściu Oławy

ww.zegluga.wroclaw.pl/images/angelwings.jpg
Trzy archaiczne (wydobyte chyba z dna Oławy) łódki przy wypasionych apartamentowcach ... Ani śladu możliwości zatankowania wody pitnej, paliwa, naładowania akumulatorów czy miejsca na rozbicie namiotu. O slipie czy naprawie łodzi nie wspominając. Zapewne i tak jakiegoś zbłąkanego wodniaka przepędziłaby stąd sfora w czarnych strojach z napisem na plecach "OCHRONA". Przestańcie - panowie projektanci - używać w mieście prof. Miodka słów, których znaczenia ledwo się domyślacie!

Uwaga, uwaga: - Czasem ta "marina po wrocławsku" jest to akwen całkowicie odcięty od rzek, kanałów itp czyli pospolity dołek z wodą. Nazywało się go kiedyś sadzawką, ale to przecież nie brzmi po europejsku...

Marina: - psiakrew! Pusty śmiech ogarnia... Okoliczne pudle, pitbulle, bullteriery i rotweilery zas**ją trawniki, spłynie to z deszczem do wody i z "mariny" zrobi się "marinata". Potem jakiś nowobogacki barbarus każe akwen zasypać, bo mu doń po pijaku kluczyki od fury wpadły....
#6 | jacek bozym dnia 14.03.2008 22:32
Ano ,Kolego Calwa ,niestety masz racje...Stocznia idzie w niebyt. Wlasciciel, Odratrans S.A.,sprzedal ją .Z reszta,jak wszystko co bylo dotychczas majatkiem tej firmy.Port Popowicwe,Stocznia Zacisze,Zimowisko na Osobowicach II i I,a zarazpod mlotek pojdzie port Niejski i biurowcw przy Kleczkowskiej.I za jakis czas uswiadomimy sobie .ze Wroclaw z miasta scisle zwiazanego z Zegluga Srodladowa,przestal byc miastem z tradycjami zeglugowymi.Szkoly TZS-u juz od kilku lat niema...TAAAAKIEEEJ!!!!! szkoly!!!! A na to wszystko ze stoickim spokojem patrza wladze samorzadowe Wrocka i nic nie robia ,aby ten stan zmienic....Pieknie,chcialoby sie powiedziec,ku.....w ,calkiem pieknie.
#7 | Kongregacja dnia 29.03.2008 19:29
Czy w Polsce nikt z rządzących ( może zrzędzących,rzężących)nie wie co to jest i ile dobrego daje Żegluga Śródlądowa?
Jestem tym wszystkim przerażony, takie pochopne wyzbywanie sie majątku za które kiedyś bardzo ciężko zapłacimy obcym przewoźnikom.
#8 | zygasz69 dnia 29.09.2011 18:48
Byłem tam wczoraj. Ekipa telewizyjna robiła reportaż i wywiad z dyrektorem UŻŚ Janem Pysiem (wkrótce na ekranach). Przy bunkierce stał "Bizon" Janusza Pałaca z "gabarytami". Port i stan w jakim się znajduje robi okropnie przykre wrażenie. A przecież magazyny, dźwigi, wyposażenie techniczne to perełki architektoniczne. Skarby techniki i minionej świetności żeglugi. To powinno być wpisane do skarbów kultury narodowej i chronione prawem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
  PRchecker.info Free counters!