Flagowy U-Boot TŻŚDrukuj

Wszyscy znamy sylwetkę niby-stateczku, jaki usadowił się na trawniku przed budynkiem Naszej Szkoły przy ulicy Bruecknera 10 we Wrocławiu. Był dla wielu z nas pierwszym "marynistycznym" motywem jaki wpadł nam w oko gdy przyjechaliśmy na egzaminy wstępne, gdyż podświadomie wręcz szukaliśmy jakiegoś elementu, który zobrazowałby nasze szczeniackie marzenia o pływaniu na statkach. W jego otoczeniu znaleźć można było także inne, kojarzące się z przyszłym zawodem przedmioty takie jak kotwice czy boje na pływakach, ale nie przemawiały tak sugestywnie do młodzieńczej wyobraźni jak ten jeden...

Wbudowany w atrapkę stateczku maszt był zawsze zwieńczony flagą narodową, ale wszystkie święta państwowe i szkolne były okazją do wywieszenia Wielkiej Gali Banderowej czyli flag kodu sygnałowego ułożonych w specjalnym porządku - jak na "prawdziwych" statkach i okrętach.

Tajemniczy sprawca za "moich" czasów szkolnych namazał na burcie "MS Kauczuk", co zapewne miało doprowadzać do szału naszego belfra od elektrotechniki o takiej ksywce właśnie. Jakaś litościwa dusza dopisała równie koślawo: "-owiec" i tak oto przez długie lata pseudostateczek nazywał się "MS Kauczuk-owiec".

Jakoś nikt z nas nigdy nie zastanawiał się nad tym skąd to "coś" tam się wzięło i czym jest naprawdę. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że nie jest to "jakaś tam atrapa" ale ... kiosk U-Boota, a ściślej jego część. Stocznie odrzańskie (m.in. we Wrocławiu i Głogowie) produkowały w czasie Drugiej Wojny Światowej łodzie podwodne lub ich elementy dla niemieckiej Kriegsmarine. Fragmenty kadłubów - w tym i ten element - były zwożone barkami do Szczecina i tam składane w większą całość. Fragment kiosku U-Boota przywieziono tu prawdopodobnie po likwidacji Wystawy Ziem Odzyskanych, która odbyła się w roku 1948 we Wrocławiu, a gdzie mógł być swoistym eksponatem. Zgodnie z inną wersją - te właśnie elementy produkowała sąsiadująca z TŻŚ Wrocławska Stocznia "Zacisze", z której to fragment kiosku przywędrował wprost przed budynek szkoły i stoi tam do dziś. Nie jest jednak wykluczone, iż najpierw trafił ze stoczni na Wystawę Ziem Odzyskanych a potem pod szkołę.


Według niektórych opinii element przed budynkiem TŻŚ to sekcja kiosku U-Boota typu VIIC/42, które budowano w Gdańsku, Rostocku, Lubece, Emden, Bremen, Hamburgu, Flensburgu i Wilhelmshaven. Kilka jednostek z tej serii zmodyfikowano na tzw. U-flak (przeciwlotnicze U-booty) - na pokładzie zainstalowano im więc 2 poczwórne działka plot. Flakvierling za- i przed kioskiem oraz nowe, eksperymentalne działko automatyczne kalibru 37 mm na dolnej platformie za kioskiem. Tak zmodyfikowane U-Booty miały eskortować inne niemieckie okręty podwodne przechodzące na powierzchni z pełną prędkością przez Zatokę Biskajską. Modyfikację można uznać za nieudaną: U-Flak'i zestrzeliły podczas służby zaledwie dwa samoloty. Okręt podwodny sam jest bardzo wrażliwy na ostrzał z działek samolotowych więc dalszych prób zaniechano, ale niemal wszystkie U-Booty typu VIIc miały właśnie tak ukształtowaną tylną część nadbudówki, gdyż na obydwu platformach znajdowały się działka.

Moim jednak zdaniem "nasz kiosk" pochodzi z okrętów wersji U-VIIc/41. Pierwsze z nich weszły do służby w 1943 r., ogółem zbudowano 91 jednostek tego typu. Jeden z nich - U995 - przetrwał do dzisiaj. Po zakończeniu swej powojennej służby w norweskiej marynarce wojennej, został odkupiony za symboliczną markę przez swojego ostatniego dowódcę - Hansa-Georga Hessa. Jest obecnie okrętem-muzeum na plaży w Laboe i stał się niebywała atrakcją dla zwiedzających.


Na rysunku konstrukcyjnym kiosku U-Bootów typoszeregu VIIc/41 (powyżej) widoczne są nawet te charakterystyczne rzędy otworków w poszyciu. Również ich układ jest zgodny - proszę zwrócić uwagę na skos po jednej stronie!. To utwierdza mnie w przekonaniu, iż element przed szkołą jest autentyczną częścią kiosku omawianych łodzi podwodnych.

Na podstawie planów konstrukcyjnych i zachowanych fotografii wykonuje się na całym świecie mnóstwo modeli (także wirtualnych) U-Botów tej serii. Wiele z tych prezentacji także potwierdza moje zdanie.


Porównując zdjęcia, modele oraz rysunki konstrukcyjne można z całą pewnością potwierdzić, że nasz "Flagowy U-Boot TŻŚ" to tylna część kiosku właśnie takiej jednostki.

kpt. żegl. śródl. Andrzej Podgórski
__________________________________________________________________

źródła fotografii:
- www.24flotilla.com
- www.uboat.net
- www.u-historia.com
- www.deutscher-marinebund.de
- www.u-boot-modell.de
- Wikipedia
- Wratislaviae Amici
oraz ze zbiorów Moniki Serewy

#1 | Janusz Tyburcy dnia 21.08.2007 20:52
Naprawdę wspaniała ciekawostka. Przypomniałem sobie, ze szkoły, że ten kiosk, pochodzi ze stoczni Zacisze. Już nie pamiętam, który z nauczycieli nam to mówił. Ty Andrzeju, przedstawiłeś nam cząstkę historii, związaną z naszym stateczkiem. Dzięki.
#2 | 5 dnia 21.08.2007 22:22
Artykuł zamieszczony przez Andrzeja jak zwykle jest "klejnotem w koronie" naszej strony.Tylko rzeczowe, interesujące i przypominające nam szkolne lata możemy nazwać "absolwenckimi artykułami".W ten sposób zyskujemy sobie sympetię i uznanie naszych czytelników.
Cieszy mnie również zdjęcie zamieszczone na stronie tytułowej.To jest moja klasa IId a z 1972 r.Na pierwszym planie w podwiniętych rybackich spodniach Alek Maciejewski "Chopin"- obecnie aktor teatru im.Osterwy w Gorzowie Wlkp. Cool
#3 | Apis dnia 22.08.2007 00:48
Czy na Zjeździe "MS Kauczuk" był na swoim miejscu? Dlaczego nie mam fotek żadnych..... Bueeeeee.....
#4 | Zbigniew Toporowicz dnia 22.08.2007 09:41
m/s Kauczuk był na zjezdzie na swoim miejscu ja zrobiłem zdjęcia otoczenia szkoły i mam zdjecie m/s Kauczuk, potem Andrzej Ci je prześlę.

Zbyszek
#5 | Apis dnia 22.08.2007 10:44
Dzieki Zbychu - dostałem zdjęcie. MS Kauczuk wygląda tak jak na fotkach powyżej ... Nic sie nie zmienił choć my dbaliśmy o niego bardziej - był biały i od czasu do czasu malowany na nowo.

Trzeba także zadbać o to, aby "przypadkiem" nie zniknął gdzieś na złomowisku...
#6 | miroslaw rajski dnia 23.08.2007 17:05
Byłem śwęcie przekonany że to jakaś atrapa. Ale rzeczywiście, po co
komuś nad takim czymś było się męczyć. Porównując powyższe zdjęcia,
nie można mieć wątpliwości, że to tylna część kiosku U - Boota.
Nazwę "Kauczuk" oczywiście sobie przypominam.
#7 | K Domagala dnia 30.08.2007 21:40
Jak wiekszość z nas nigdy nie zwracałem szczególnej uwagi na ten"'pomnik" stojący przed szkoła i nigdy nie pomyslałbym,że to część U-Bota.Chciaż jak wielu z nas nie jeden raz o niego sie ocierałem A to ciekawostka.Ciekawi mnie czy to pasja kol. kpt.Podgórskiego czy też przypadkiem odkrył tą unikalną ciekawostkę.Gratuluję.
#8 | Apis dnia 30.08.2007 23:17
Powiem tak: ludzie, którzy ten element wyprodukowali - najprawdopodobniej już nie żyją... Nie mogą więc opisać czy potwiedzić jego pochodzenia. Mogli też nie wiedzieć, co produkują. Niemniej w podawanych z ust do ust wzmiankach wciąż pojawiał sie motyw "łodzi podwodnej". Było to tak silne w naszym środowisku, że nawet dużo późniejsze roczniki używały tego określenia: - tu przykład z naszej galerii - http://www.zeglug...hoto_id=34 - gdzie rocznik 1975 używa określenia: "na łodzi podwodnej". Skądś musiało takie określenie wziąć swój początek. Janusz Tyburcy w komentarzach wspomina, że i wśród nauczycieli.... itd. Ale potwierdzenia brakowało. To mnie zainspirowało do poszukiwania prawdy o naszym "MS-TŻŚ" (Kauczuk).

Internet i umiejętne posługiwanie się nim może dopomóc w dociekaniach prawdy dużo łatwiej niż można to było robić przedtem. Reszta to trafne kojarzenie faktów i porównywanie odszukanego materiału. Pasja jest też niezbędna, ale moja pasja to własnie ta strona... Choćby bez końca jakiś "kaznodzieja" powtarzał, iż jej istnienie "jest obrazą samą w sobie" - jedno jest pewne: tutaj wszystko opiera się na logicznych i jasnych dowodach, a nie na wykrzykiwaniu swojego zdania nie popartego nawet poprawną ortografią.
#9 | MarekCichon79 dnia 28.09.2007 14:30
Tak na stoczni zacisze były budowane w czesciach u-boty ,nastepnie na barkach spławiane i np.w Gryfinie skadane w całość.Wiadomość z opowiadań seniora Kasprzyka byłego technicznego ŻnO w Szczecinie.To że kawałek u-bota znalazł się przy naszej szkole kwestia transportu ze stoczni.
#10 | K Domagala dnia 15.11.2007 21:30
Do Apisa- niedawno w porcie w Hamburgu zrobiłem parę fotek i m.in mam zdjęcie orginalnego U-bota U-434,jeżeli wyrazisz zgodę prześlę Ci je do kolekcji
#11 | Apis dnia 15.11.2007 22:10
ALeż jasne! Co ja mam tu wyrażać zgodę.... Wszyscy razem tworzymy ten serwis i każda ciekawostka jest mile widziana.
#12 | zygasz69 dnia 28.08.2009 09:23
Sierpień 2009...stało się...!!!
M/s Kauczuk-owiec wyruszył w swój ostatni rejs... na żyletki.
"...A jednak mi żal..."
#13 | 5 dnia 28.08.2009 11:26
To jest naturalnie koniec ostatniego symbolu wielkiego TŻŚ,
a jutro... zbiera się Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów może chociaż reling dostaną?
#14 | Apis dnia 29.08.2009 12:49
Cieszę się, że udało mi się ten artykuł napisać ZANIM nasz "Flagowy U-Boot TŻŚ" (za to określenie odsądzono mnie od czci i wiary a w dalszej konsekwencji zablokowano dostęp do "Strony Absolwentów TŻŚ" ) przestał istnieć. Zatarte zostaną wszelkie ślady po TŻŚ i pozostanie jedynie nasza pamięć.

Smutne to, bo nawet "stara" strona absolwentów coraz mniej służy pamięci po nasze szkole, a coraz częściej służy.... no właśnie - nie bardzo wiadomo czemu i... komu. Coraz mniej Absolwentom - coraz bardziej nie-absolwentom.
#15 | Apis dnia 16.04.2014 08:04
Według nie potwierdzonych informacji - nowy właściciel po wyremontowaniu elementu chce go sprzedać do Niemiec. Czy ktoś może to potwierdzić?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 75% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 25% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
  PRchecker.info Free counters!